Muzyka potrafi zadecydować o ostatecznym efekcie, jaki materiał wywoła na odbiorcach. Przy niektórych formach jest to wręcz nieodzowny element. Dźwięk pełni bardzo ważną rolę w filmie. W zależności od tego, jak ma zadziałać na widza, muzyka może budować napięcie, oddawać klimat danej historii lub nawet ją dopełniać. Dobór odpowiedniej melodii nie jest łatwy. Jak znaleźć świetny podkład muzyczny wolny od opłat licencyjnych, pobrać go, wykorzystać w legalny sposób i uniknąć roszczeń prawnych?

Skąd pobrać darmową muzykę do filmów YouTube?

 

1. YouTube Audio Library

Muzykę do swoich filmów możesz znaleźć bezpośrednio w Studiu Twórców Youtube w kategorii “Audio Library”. Utwory są skategoryzowane pod kątem gatunków, nastrojów, instrumentów itp. Korzystając z Biblioteki Audio masz pewność, że użyta muzyka jest dozwolona, jednak przy niektórych utworach niezbędne jest zawarcie stosownej informacji w opisie pod filmem.

 

 

2. Epidemic Sound

Wraz z pojawieniem się na rynku, Epidemic Sound zrewolucjonizował dostęp do muzyki, którą można wykorzystać na YouTube. Portal oferuje ogromny wybór utworów za przystępną cenę. 15 USD miesięcznie daje dostęp do klipów, mających mniej niż 500 000 odsłon. Epidemic Sound działa poprzez połączenie konta z kanałem YouTube. Na swoim koncie możesz tworzyć grupy, w których zapiszesz ulubioną muzykę, co ułatwi ci oznaczanie utworów w kolejnych filmach. Muzykę możesz wyszukiwać na podstawie gatunku, nastroju, stylu lub poziomy energii. Jedynym wymogiem przy wykorzystaniu pobranej melodii jest umieszczenie linku w opisie filmu. Przydatną funkcją jest “znajdź podobne utwory”, dzięki której możesz zachować spójność, a zmiana muzyki w materiale video nie będzie zbyt kontrastowa. Epidemic Sound ułatwia także wyszukiwanie efektów dźwiękowych typu wodospad, metro, rozmowy w restauracji i tworzenia produkcji post-audio.

 

3. Art List

Podobnym portalem jest Art List, na którym subskrypcja kosztuje 200 USD rocznie. Poza licencją na YouTube, portal oferuje również możliwość korzystania z utworu na innych platformach. Możesz więc udostępniać film w różnych miejscach, bez obaw o to, czy muzyka wszędzie będzie legalna. Swobodnie wykorzystasz więc te same utwory także na podcast czy post na Facebooku.

 

4. SoundCloud

SoundCloud to internetowa platforma dystrybucji dźwięku, która umożliwia użytkownikom przesyłanie, nagrywanie, promowanie i udostępnianie oryginalnych utworów. Tutaj każdy może pobrać popularną piosenkę, zremiksować ją, przesłać jako własną i umożliwić pobieranie jej innym. Dla twórców internetowych ma to jednak także złą stronę – po przesłaniu filmu z muzyką na serwer może się okazać, że YouTube zgłosił roszczenie do muzyki. Można się przed tym uchronić, korzystając z utworów artystów, którzy tworzą nieodpłatnie. Wówczas wystarczy podać link do wykonawcy w opisie pod filmem.

 

Na etapie tworzenia filmu warto zwrócić szczególną uwagę na ścieżkę dźwiękową. Odpowiednio dobrana muzyka potrafi zdziałać cuda i wywołać na widzach duże wrażenie. Warto więc poświęcić trochę czasu na wyszukanie idealnego utworu.